UVODNI POZDRAV
Začela bi rada z iskreno pohvalo, namenjeno vsem, ki so v zadnjih letih na različne načine poskrbeli za dobrobit in številne dosežke Slovenske matice. Uresničenih je bilo mnogo izjemnih načrtov, udejanjenih veliko idej ter predlaganih precej novosti in izboljšav. Ob tem sem hvaležna svojima predhodnicama, še posebej mag. Miljani Cunta, ki me je profesionalno vpeljala v Matičin svet, v katerega vstopam z veliko odgovornostjo in željo, da bomo s sodelavci složno še nadalje stopali po trenutno začrtani poti uspeha. Ob tej priložnosti se tako vsem zahvaljujem za topel sprejem in tudi za prijazno najavo mojega prihoda.
Svojo poklicno pot sem začela v založništvu kot urednica na založbah Nova revija in Didakta, obenem pa vrsto let sodelovala tudi z drugimi slovenskimi založbami (Mladinsko knjigo, Študentsko založbo/Beletrino, Kud-om Logos, Založbo Miš in tudi s Slovensko matico) ter inštitucijami s področja založništva, kulture, književnosti, knjižničarstva, medijev in izobraževanja (Javno agencijo za knjigo, Slovenskim gledališkim muzejem, Društvom Bralna značka – ZPMS Slovenije, RTV Slovenija). Skoraj deset let sem pri Pionirski – centru za mladinsko književnost in knjižničarstvo (MKL) kot zunanja članica uredniškega odbora pri nacionalnem projektu Priročnik za branje kakovostnih mladinskih knjig kritično vrednotila knjižno produkcijo za otroke in mladino. Zaposlena sem bila tudi na Javni agenciji za knjigo RS v okviru dveh evropskih projektov. Prvi je bil »Portal Knjige na trgu«, katerega rezultat je bil spletni portal Bližjiknjigi.si. Temu je sledil uspešen štiriletni projekt »Vključujemo in aktiviramo!«. Njegov cilj je bilo usposabljanje različnih ranljivih družbenih skupin za lažje vključevanje v družbo in približevanje trgu dela s pomočjo slovenskega leposlovja. Zadnji dve leti sem bila zaposlena na Univerzi v Ljubljani, sprva na rektoratu v projektni pisarni, nazadnje pa na Fakulteti za družbene vede, kjer sem opravljala naloge, povezane s priznavanjem tujega izobraževanja tujih študentov, področji vseživljenjskega učenja, kariernih možnosti, tutorstva in alumnov, sodelovala pa sem tudi s službo za promocijo in odnose z javnostmi.
Ob nastopu dela pri Slovenski matici se veselim profesionalnega izziva, kako s svojimi dosedanjimi izkušnjami in novimi zamislimi prispevati k nadaljnjemu razvoju, prepoznavnosti in odmevnosti te ugledne in pomembne nacionalne inštitucije. Pri svojem delu si bom prizadevala ohranjati Matičino vrhunskost na vseh področjih delovanja, snovati in udejanjati kakovosten knjižni program, zainteresirani javnosti na različne načine ponujati relevanten predstavitveni program, ob tem pa si prizadevati za čim večjo odmevnost, prepoznavnost, angažiranost in posledično vpliv tako na slovensko kot tudi na evropsko družbeno življenje. K sodelovanju bom vselej skušala pritegniti Matičine dosedanje člane, ki ste Matičino jedro in njena prava naložba: garancija kakovosti, znanilci idej in izvajalci njenih prizadevanj. Spodbudno nameravam vplivati tudi na pridobivanje novih sodelavcev, mlajše generacije umetnikov in kulturnih delavcev, znanstvenikov, pa tudi perspektivnih prihodnjih oz. nastajajočih intelektualcev z različnih področij, ki lahko s svojimi znanji prispevajo k skupnemu cilju: da se glas Slovenske matice kot kulturnega in znanstvenega središča slovenskih intelektualcev, kot varuha tradicije in kulturnega izročila, hkrati pa kot novodobne ustanove, ki se dejavno odziva na različne družbene probleme, pri čemer spoštuje različnost in obenem ohranja svojo edinstvenost, še bolj sliši.
Sodelovanje s spoštovanimi člani in drugimi sodelavci Slovenske matice mi bo v čast, vesela pa bom tudi vaših pobud in mnenj.
Zarika Snoj Verbovšek,
tajnica-urednica
MATIČINA KNJIŽNA NOVOVST
Zbirka Razprave in eseji
Vesna Mikolič: Ali bereš Cankarja?
Poljudno-strokovno delo Ali bereš Cankarja? dr. Vesne Mikolič, redne profesorice in znanstvene svetnice na področju jezikoslovja, esejistke in publicistke, bo tako mladim kot starejšim bralcem, med slednjimi še posebej učiteljem, skušalo približati Cankarjevo poetiko na način, da bodo radi vstopali v njegov svet. Izhodišče novega branja Cankarjevih del je predpostavka, da je vsako umetniško govorico treba razumeti, tako kot moramo razumeti vsak jezik, ki ga želimo uporabljati. Tako kot se jezika učimo s samo rabo, tako tudi v književni svet nekega avtorja vstopamo z branjem samim. Delo bo prineslo svež, inovativen pristop za doseganje večje bralne pismenosti in zmožnosti za branje tudi zahtevnejših literarnih besedil. Delo opisuje nove bralne strategije, namenjene tako učiteljem in učencem pri obravnavi Cankarja v šoli kot širšemu bralstvu, ki ga zanima delo Ivana Cankarja. V literarni opus Ivana Cankarja se bodo bralci naučili stopati preko teorije ključnih besed, iz katere izhaja inovativni pristop k branju Cankarja. Izrazne in oblikovne značilnosti monografskega dela, ki temelji na terminologiji teorije ključnih besed, ustrezajo vsem znanstvenim standardom. Istočasno pa avtorica s konkretno obravnavo posameznih Cankarjevih del, ki jo izpelje na jasen, razumljiv način, dosega širšo uporabnost dela tako v šoli kot izven nje.
Knjiga bo izšla s podporo Javne agencije za knjigo RS.
MATIČINI DOGODKI
MATIČINA PREDAVANJA
Torek, 1. 3., ob 18. uri
Dvorana Slovenske matice, Kongresni trg 8/I, Ljubljana
Prof. dr. Franc Pohleven: Lesni škodljivci in naravna zaščita lesa
Predavanje Naravoslovno-tehniškega odseka pri Slovenski matici
Torek, 15. 3., ob 18. uri
Dvorana Slovenske matice, Kongresni trg 8/I, Ljubljana
Prof. dr. Roman Jerala: Sintezna biologija – za razumevanje narave in novo tehnološko revolucijo
Predavanje Naravoslovno-tehniškega odseka pri Slovenski matici
Torek, 29. 3., ob 18. uri
Dvorana Slovenske matice, Kongresni trg 8/I, Ljubljana
Prof. dr. Boris Rogelj: Molekularne in celične osnove demence
Predavanje Naravoslovno-tehniškega odseka pri Slovenski matici
CIKEL JEZIKOSLOVNIH PREDAVANJ
Sreda, 16. 3., ob 19. uri
Dvorana M3,4, Cankarjev dom, Prešernova cesta 10, Ljubljana
Naj slovenščina odmeva
Dr. Kozma Ahačič: Fran in Franček – slovarji kot spremljevalci našega vsakdana
Dr. Boža Krakar Vogel: Dajmo priložnost slovenščini – odnos do slovenščine v javnosti (predavanje z delavnico)
Odsek za slovenski jezik pri Slovenski matici v sodelovanju s Cankarjevim domom organizira cikel jezikoslovnih predavanj »Naj slovenščina odmeva«, ki se dotika aktualnih vprašanj, povezanih z jezikom in jezikovno politiko, sega pa tudi na področje književnosti, ki se piše v slovenščini, tudi v zamejstvu.
V spomladanskem delu bosta organizirana dva dogodka, prvi v marcu in drugi v aprilu (slednjega bomo posebej izpostavili v aprilskem novičniku).
Več o ciklu lahko preberete na spletni strani Cankarjevega doma.
MATIČINI POGOVORI
Sreda, 2. 3., ob 18. uri
Dvorana Slovenske matice, Kongresni trg 8/I, Ljubljana
Prim. Evita Leskovšek, izr. prof. dr. Borut Škodlar, prof. dr. Lenart Škof in mag. Tanja Petrovič: Pogovor o etičnih, psihosocialnih in duhovnih vidikih epidemije
Dogodek poteka v soorganizaciji z Društvom za primerjalno religiologijo.
MATICA POD ZVEZDAMI
Torek, 22. 3., ob 18. uri
Dvorana Slovenske matice, Kongresni trg 8/I, Ljubljana
Pogovor o knjigi prof. dr. Marka Uršiča Presežne prisotnosti
Na dogodku bosta poleg avtorja sodelovala doc. dr. Sonja Weiss in mag. Jaka Gerčar.
Sreda, 30. 3., ob 18. uri
Dvorana Slovenske matice, Kongresni trg 8/I, Ljubljana
Pogovor o knjigi dr. Primoža Strojnika Aleš Strojnik, znanstvenik, inženir, graditelj
Na dogodku bosta poleg avtorja sodelovala akad. prof. dr. Tadej Bajd in akad. prof. dr. Alojz Kralj.
MATIČINA KNJIŽNA POTOVANJA
Torek, 22. 3., ob 18. uri
Mediadom ZKD Piran, Kumarjeva ulica 3, Piran
Predstavitev knjige Slovenska Istra II
Predavanje z naslovom »Naravna in kultruna dediščina Pirana« bo imel urednik knjige ddr. Mitja Guštin, pri predstavitvi pa bo sodeloval tudi urednik dr. Salvator Žitko. Moderator dogodka bo Franco Juri, ravnatelj Pomorskega muzeja v Piranu.
MATICA V OSMOMARČEVSKI POP-UP KNJIGARNI
1. 3.–8. 3., od 10. do 19. ure
Galerija Vodnikove domačije, Vodnikova cesta 65, Ljubljana
Pisarna Ljubljane, Unescovega mesta literature in Galerija Vodnikove domačije ob 8. marcu v začasni mini knjigarni in prodajni razstavi ilustracij nudita in spodbujata k nakupu knjig ter ilustracij avtoric.
Več o mini sejmu, na katerem sodeluje tudi Slovenska matica, lahko preberete na spletni strani Mesta literature.
Prireditve potekajo ob upoštevanju aktualnih odlokov glede virusa SARS-CoV-2. Kulturna dejavnost se izvaja brez dodatnih omejitev števila obiskovalcev, postavitve sedežev ali izpolnjevanja pogoja PCT.