APRILSKI UVODNIK
Leta 1911 je pesnik Oton Župančič v reviji Ljubljanski zvon objavil pesem z uvodnimi verzi:
»Zgrabi pomlad, brate moj, zgrabi jo,
veje so polne, vabijo, vabijo,
zdaj je čas.
Brate moj, če se boš dolgo okleval,
drugi bo šopek za trakom prepeval,
gola bo veja in dolg tvoj obraz.«
Pesnik, ki je bil pozneje, med letoma 1947 in 1949, tudi predsednik Slovenske matice, je tako izrekel poklon ne samo pomladi, katere bujnemu razcvetu smo priče v tem mesecu, ampak predvsem vrvenju, rasti, veselju nad življenjem. In na drugi strani je vsem nam poslal opomin o minljivosti in trajni izgubi vsega, kar ostane neuresničeno. To ne velja samo za posameznika, ampak enako za sleherno naše udejstvovanje v družbi, tudi za delovanje naroda in našo samostojno državo. Kadar so se vsi odgovorni na Slovenski matici zavedali svojega poslanstva, da širijo slovensko kulturo, spodbujajo razvoj našega znanstvenega mišljenja in pisanja ter nikakor nazadnje skrbijo tudi za ohranjanje našega narodnega spomina, so s trajnimi črkami izpisovali našo narodno zgodovino – v javno rabo je Matica izročila svojo dragoceno knjižnico, spodbudila nastanek prve slovenske univerze in naše akademije znanosti in umetnosti, ohranila in darovala na stotine izvirnih slovenskih rokopisov in tipkopisov. Slovenska matica je, kakor narekuje Župančič, zgrabila priložnost, ko je odkupila Vodnikove rokopise, in na drugi strani preveč oklevala ob zapuščini Simona Jenka, da je danes za zmeraj izgubljena.
Enako se moramo tudi danes vprašati, katere priložnosti, kot pravi Župančič, moramo zgrabiti in v čem nikakor ne smemo dolgo oklevati. Naj Slovenska matica zanosno zakoraka skupaj s trendovskim globalizmom v smeri popolnega zanikanja narodne identitete? Ali pa so klena vztrajnost, pokončno uporništvo, narodno dramiteljstvo iz apatije vseenosti in aristokracija duha tiste vrednote, ki se jim ne sme nikoli odreči? Drobec odgovora na to vprašanje ponuja že naš aprilski program, ki v duhu Matičinih knjig govori o spoštovanju življenja, veličini naše osamosvojitve, poklonu jezikovni različnosti kot najvišji stopnji kulturnega sobivanja, o Cankarju, ki mu moramo dopustiti, da stopi v našo bližino, in neutrudnem iskanju harmonije, ki ni zgolj vrednota glasbe, ampak je lepota bivanja posameznika, naroda in države, h kateri moramo stremeti.
Dr. Ignacija Fridl Jarc,
tajnica-urednica Slovenske matice
MATIČINE KNJIGE
Tik pred izidom:
Zbirka Spomini in srečanja
Veronika Brvar: Vdih lepote. Dejan Bravničar, violinist
Portret violinista Dejana Bravničarja (1837–2018) Vdih lepote oživlja spomin na izjemnega umetnika, ki je plemenitil kulturo našega in mednarodnega kulturnega prostora, hkrati pa portretira družbene razmere, v katerih je vrhunski violinist dozorel in deloval, ter omogoča vpogled v njegovo družino, ki je slovela po kultiviranosti, prostranosti duha in svetovljanstvu. Mama Gizela Bravničar je bila primabalerina SNG Opere in baleta Ljubljana ter ustanoviteljica srednje baletne šole, oče Matija Bravničar pa slovenski skladatelj in akademik SAZU. Violinistova pot je v delu skrbno dokumentirana, kar izpričujejo popisi njegovih koncertov doma in v tujini, izbrani navedki iz kritik domačega in tujega tiska ter pričevanja njegovih kolegov, študentov in sopotnikov. Kljub obsežnemu dokumentarnemu gradivu pa portret umetnika zaživi v slikoviti pripovedi. Sedem poglavij intonira izbrana misel Dejana Bravničarja, ki se dotika vseh plasti njegovega umetniškega delovanja ter plemenitega pedagoškega predajanja, v uvodnem in sklepnem delu pa avtorica knjige Veronika Brvar razkriva tudi manj znane plasti umetnikovega življenja ter njegova druga posebna zanimanja. Vdih lepote bogati še slikovno gradivo, poseben pomen pa portretu violinista daje pesniško posvetilo Otona Župančiča, preroški verzi ob rojstvu sina družini Bravničar.
Knjiga bo izšla s podporo Javne agencije za knjigo Republike Slovenije.
MATIČINI DOGODKI
Matica pod zvezdami
Torek, 18. 4., ob 18.00
Dvorana Slovenske matice, Kongresni trg 8/I, Ljubljana
Predstavitev knjige Od ustanovitve mesta Tita Livija
Tit Livij je napisal obsežno zgodovino starega Rima. Prvi zvezek tega dela, ki obsega pet Livijevih knjig, je Slovenska matica v prevodu nekdanjega predsednika akademika prof. dr. Primoža Simonitija izdala v letu 2022. V prihodnjih letih načrtujemo še prevod naslednjih zvezkov. Na predstavitvi knjige bodo sodelovali njen urednik doc. dr. David Movrin ter prevajalca naslednjih dveh zvezkov, doc. dr. Aleš Maver in izr. prof. dr. Matej Hriberšek.
Dogodek je del projekta literarnih prireditev, ki jih sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
Matičina knjižna potovanja
Sreda, 5. 4., ob 18.00
Nova univerza, Mestni trg 23, Ljubljana
Okrogla miza o evtanaziji
Prof. dr. Matjaž Zwitter bo sodeloval na okrogli mizi o evtanaziji in predstavil tudi knjigo Pogovarjamo se o evtanaziji, ki je izšla pri Slovenski matici.
Torek, 11. 4., ob 11.00
Dvorana SAZU, Novi trg 3, Ljubljana
Predstavitev monografije Slike Andreja Jemca
V decembru je pri Slovenski matici s finančno podporo Slovenijales Skupine in Slovenske akademije znanosti in umetnosti izšla celovita monografija o življenju in delu slikarja akademika prof. Andreja Jemca. Na SAZU jo bosta predstavila akademik prof. Andrej Jemec in akademik prof. dr. Milček Komelj. Pogovor bo vodila tajnica-urednica Slovenske matice dr. Ignacija Fridl Jarc.
Dogodek je del projekta literarnih prireditev, ki jih sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
Sreda, 12. 4., ob 17.00
Zgodovinski arhiv na Ptuju, Vičava 5, Ptuj
Predstavitev knjige Dimitrija Rupla Podobe iz resničnosti
Prof. dr. Dimitrij Rupel je v zadnjem obdobju izdal dve knjigi o slovenski osamosvojitvi. Na Ptuju bo predstavil svoje bogate diplomatske izkušnje v času osamosvajanja in poglede na samostojno državo več kot trideset let pozneje. Pogovor z njim bo vodila dr. Ignacija Fridl Jarc.
Dogodek je del projekta literarnih prireditev, ki jih sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
Petek, 14. 4., ob 15.15
Kongresni center Park Laško, Zdraviliška cesta 6, Laško
O evtanaziji na 22. Kokaljevih dnevih
V Laškem bodo v petek, 14. 4., in soboto, 15. 4., potekali 22. Kokaljevi dnevi, na katerih bo v obliki praktičnih delavnic pod naslovom Evtanazija – zakaj je ne potrebujemo nastopil tudi prof. dr. Matjaž Zwitter. Udeležencem bo na razpolago tudi knjiga Pogovarjamo se o evtanaziji, ki je izšla pri Slovenski matici.
Četrtek, 20. 4., ob 17.00
Galerija Murska Sobota, Kocljeva 7, Murska Sobota
Predstavitev knjige Aleksandra Bassina Obris mojega časa
Aleksander Bassin bo avtobiografijo Obris mojega časa v pogovoru s Tadejo Petrovčič Jerina predstavil v Galeriji Murska Sobota. Pogovor bo osvetlil tudi avtorjevo kuratorsko delo pri mednarodnem bienalu male plastike v Murski Soboti.
Dogodek je del projekta literarnih prireditev, ki jih sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
Sobota, 22. 4., ob 18.00
Slovenska filharmonija, Kongresni trg 10, Ljubljana
Predstavitev knjige Veronike Brvar Vdih lepote. Dejan Bravničar, violinist
V okviru 2. mednarodnega tekmovanja Matije Bravničarja, ki je namenjeno mladim in perspektivnim violinistkam in violinistom v starosti od 6 do 24 let in je poimenovano po znamenitem slovenskem skladatelju in violinistu, Matiji Bravničarju (1897–1977), v letošnjem letu uvajajo tudi novo kategorijo violinista Dejana Bravničarja. Na zaključnem koncertu, ki bo 22. 4. 2023 ob 19. uri v Slovenski filharmoniji, bodo objavljeni rezultati tekmovanja in podeljene nagrade, med njimi tudi knjižna nagrada Vdih lepote. Dejan Bravničar, violinist Veronike Brvar. Na dogodku bo knjiga tudi predstavljena.
Tekmovanje organizira Glasbena šola Logatec, Simfonični orkester Cantabile.
Dogodek je del projekta literarnih prireditev, ki jih sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
Matičina predavanja
Torek, 11. 4., ob 18.00
Dvorana Slovenske matice, Kongresni trg 8/I, Ljubljana
Prof. dr. Matjaž Mihelj, prof. dr. Roman Kamnik, prof. dr. Marko Munih: Sodelujoči roboti
Trije slovenski strokovnjaki s področja robotike bodo predstavili sodelujoče robote. Ti so zasnovani tako, da delujejo v interakciji z ljudmi, kar omogoča večjo varnost, učinkovitost in fleksibilnost delovnega mesta. Prilagajajo se različnim delovnim nalogam, saj se lahko učijo in integrirajo v različne delovne procese. V industriji se uporabljajo za avtomatizacijo nalog, kot so montaža, pakiranje, sortiranje in kontrola kakovosti. V medicini sodelujoči roboti igrajo ključno vlogo pri rehabilitaciji in zagotavljanju asistence. V kmetijstvu so pomembni pri opravilih, kot so setev, nadzor rastlin, škropljenje, obiranje in sortiranje pridelka. Uporabni pa so tudi v laboratorijih ali trgovini.
Predavanje sodi v cikel, ki ga organizira Naravoslovno-tehniški odsek Slovenske matice.
Torek, 25. 4., ob 18.00
Dvorana Slovenske matice, Kongresni trg 8/I, Ljubljana
Zasl. prof. dr. Jurij Kunaver: Dolina Baruna pod Makalujem in njena narava. Vzhodna nepalska Himalaja. Ob petdesetletnici 4. jugoslovanske alpinistične odprave na Makalu, 8481 m.
Predavatelj se je kot geograf in geomorfolog, skupaj z botanikom dr. Tonetom Wrabrom in zoologom Janezom Gregorijem, udeležil 4. JAHO, jugoslovanske himalajske odprave na Makalu po južni steni leta 1972 v vzhodnem Nepalu. Petdesetletnica odprave je priložnost za obujanje spominov na raziskovalno delo v eni najlepših in najzanimivejših himalajskih dolin in na pionirsko raziskovanje južne stene Makaluja, ki so se je lotili slovenski alpinisti.
Predavanje sodi v cikel, ki ga organizira Naravoslovno-tehniški odsek Slovenske matice.
Matičina čezmejna gostovanja
Sreda, 5. 4., od 12.30 do 14.00
Filozofska fakulteta v Zagrebu, predavalnica A-302 (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), Ivana Lučića 3, Zagreb
Predstavitev knjige Klemna Jelinčiča Boete Jeziki in ljudstva Evrope
Na povabilo Katedre za slovenski jezik Oddelka za južnoslovanske jezike in književnosti FF v Zagrebu bo dr. Klemen Jelinčič Boeta predstavil svojo knjigo Jeziki in ljudstva Evrope.
Dogodek soorganizirata Slovenska matica in Katedra za slovenski jezik in književnost Oddelka za južnoslovanske jezike in književnosti Filozofske fakultete v Zagrebu.
Dogodek je del projekta literarnih prireditev, ki jih sofinancira Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Sreda, 19. 4., ob 18.00
Feiglova knjižnica, Trgovski dom v Gorici, Korzo Verdi 52, Gorica
Pogovor o knjigi Ljubezen na daljavo
Doslej je bilo vprašanje aleksandrinstva v prvi polovici 20. stoletja v več objavah obdelano predvsem z vidika žensk, tokratna monografija pa tej tematiki postavlja ogledalo z moške strani – na podlagi pisem skrajno osamljenega moža, ki je po odhodu žene v Egipt ostal doma s komaj eno- ali dveletno hčerko na domačiji, ki so mu jo kljub njegovim skrajnim prizadevanjem prodali na dražbi, da se je moral izseliti iz nje. O monografiji bodo spregovorile urednica in (so)avtorica knjige prof. ddr. Marija Stanonik, pomočnica tajnice-urednice Slovenske matice Zarika Snoj Verbovšek in Alenka Obid, urednica pri Annales ZRS, znanstveni založbi, pri čemer bo posebna pozornost posvečena tudi širšemu zgodovinskemu kontekstu ter etnološki in jezikoslovni vrednosti objavljenih pisem.
Dogodek soorganizirata Annales ZRS, znanstvena založba (Znanstveno-raziskovalno središče Koper) in Slovenska matica v sodelovanju z Narodno in študijsko knjižnico iz Trsta.
Dogodek je del projekta literarnih prireditev, ki jih sofinancira Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Ponedeljek, 24. 4., od 15.30 do 17.00
Filozofska fakulteta v Zagrebu, predavalnica A-302 (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), Ivana Lučića 3, Zagreb
Predstavitev knjige Vesne Mikolič Ali bereš Cankarja?
Na povabilo Katedre za slovenski jezik Oddelka za južnoslovanske jezike in književnosti FF v Zagrebu bo prof. dr. Vesna Mikolič predstavljala svojo knjigo o tem, kako brati Cankarja v petih korakih. Na dogodku bo s kratko predstavitvijo Matice in branjem odlomkov iz Cankarjevih del sodelovala tudi tajnica-urednica Slovenske matice dr. Ignacija Fridl Jarc.
Dogodek soorganizirata Slovenska matica in Katedra za slovenski jezik in književnost Oddelka za južnoslovanske jezike in književnosti Filozofske fakultete v Zagrebu.
Dogodek je del projekta literarnih prireditev, ki jih sofinancira Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Matičina odprta vrata
Petek, 7. 4., ob 12.00
Dvorana Slovenske matice, Kongresni trg 8/I, Ljubljana
Predstavitev novih knjig založbe Litera
Založba Litera bo predstavila nov roman Toneta Peršaka Za gozdom in zbirko zgodb Miklavža Komelja Prva Kresnica. Predstavitev bo povezoval pisatelj in literarni kritik Muanis Sinanović.
Dogodek v sodelovanju s Slovensko matico organizira založba Litera.
Četrtek, 13. 4., ob 18.00
Dvorana Slovenske matice, Kongresni trg 8/I, Ljubljana
Predstavitev prevoda Tertulijanovih polemičnih in katehetskih spisov
Društvo KUD Logos je pripravilo prevod polemičnih in katehetskih spisov Tertulijana Apologetskega. Na predstavitvi knjige bodo sodelovali prof. dr. Marko Marinčič (FF UL), doc. dr. Miran Špelič (TEOF UL) ter urednik in prevajalec mag. Jan Dominik Bogataj (TEOF UL). Dogodek bo moderiral doc. dr. Aleš Maver (FF UM).
Dogodek v sodelovanju s Slovensko matico prireja KUD Logos.
Sreda, 19. 4., ob 18.00
Dvorana Slovenske matice, Kongresni trg 8/I, Ljubljana
Predstavitev knjige Miklavža Komelja Pred nevidnim
KUD Kdo je izdal novo pesniško zbirko Miklavža Komelja Pred nevidnim. Ko je Manca Košir ležala v bolnici po težki operaciji, je vse dni brala to knjigo in prosila pesnika, da bi se o korespondenci njunih duš pogovarjala javno. Zato bo z njima tudi nova zbirka srčnic Iz neba do dna, ki jo je Manca Košir izdala pri založbi Zenit.
Dogodek v sodelovanju s Slovensko matico prireja KUD Kdo.
Matica na sejmih
Od petka, 7. 4., do petka, 14. 4.
E-platforma
E-knjižni sejem ZRC SAZU
Na spletu bo drugi teden v aprilu potekal e-knjižni sejem, ki ga organizira ZRC SAZU. V ponudbi bo sodelovala tudi Slovenska matica, 30 knjižnih naslovov s področja družboslovja in humanistike bo v tem času v spletni knjigarni Slovenske matice mogoče kupiti 30 odstotkov ceneje.
Petek, 7. 4., od 12.00 do 19.00
Ploščad pred ZRC SAZU, Ljubljana
Celodnevni knjižni sejem na prostem
V primeru lepega vremena bo na ploščadi pred ZRC SAZU potekal knjižni sejem na prostem. V primeru slabega vremena bo sejem potekal v Atriju ZRC SAZU.
Sobota, 22. 4., od 10.00 do 22.00
Park Zvezda, Kongresni trg, Ljubljana
Sejem ob svetovnem dnevu knjige
Ob svetovnem dnevu knjige bo na Kongresnem trgu potekal knjižni sejem. Sejma se bo s samostojno knjižno stojnico udeležila tudi Slovenska matica.
Pridržujemo si pravico do spremembe programa. Informacije o dogodkih lahko preverite na spletni strani Slovenske matice ali nas pokličete na 01 422 43 45.