Matičin novičnik

BESEDA VODJE MATIČINEGA ODSEKA

Vsem članom Slovenske matice je mag. Miljana Cunta že sporočila, da se konec januarja poslavlja z mesta Matičine tajnice-urednice. V Upravnem odboru smo to morali vzeti na znanje, in sicer z izrazi zahvale ter z iskrenim obžalovanjem, saj smo bili z odhodom vodilne sodelavke soočeni ob koncu viharnega leta 2021. Po zaslugi sposobnosti in prizadevanj mag. Cunta smo ga ne le prebrodili, ampak ga bo ob 24 novih knjigah in več kot 50 prireditvah v bližnji bodočnosti po uspešnosti težko preseči. Navkljub delnemu zdravstveno pogojenemu zaprtju je Matica prvič presegla letno prodajo v višini 100.000 evrov, prvič pa razpolagamo tudi z razkošnim katalogom knjižnih izdaj iz let 2019–2021.
Med zadnjimi knjigami je težko izbirati po vsebini najpomembnejšo, po avtorskem stilu najbolj privlačno ali grafično najlepšo. Tri od teh so posvečene osebnostim, ki so sooblikovale pretekli razvoj Slovenske matice. To sta zbornika Življenje in delo Štefana Barbariča in Pisatelj in umetnostni zgodovinar Emilijan Cevc ter tretji del spominov dr. Kajetana Gantarja Penelopin prt. Za zgodovino Slovenske matice ter njene vloge v naši kulturni in politični zgodovini pa je vsekakor več kot zanimiva konec leta v Zgodovinskem časopisu (75/2021, 3–4, str. 492–515) objavljena razprava Prepoved izida romana Branka Hofmana ali šestletna noč do poznega jutra; sedanji predsednik Matice in raziskovalec njene zgodovine dr. Aleš Gabrič predstavlja tvegana in napeta prizadevanja, da je bilo prvo tiskano literarno delo o taborišču na Golem otoku iz »zapora« na podstrešju Matičine hiše izpuščeno med bralce.
Miljana Cunta, ki ostaja povezana s Slovensko matico, je javnosti že oznanila, da mesto tajnice-urednice sprejema izkušena urednica in odlična organizatorka, univerzitetna diplomirana literarna komparativistka Zarika Snoj Verbovšek, ki jo je upravni odbor Slovenske matice izbral na javnem razpisu. Gospa Snoj Verbovšek se že vključuje v »moštvo«, pravzaprav »ženstvo« redno zaposlenih na Slovenski matici. Pretekli teden prejeta odločba Ministrstva za kulturo RS, da bo republiški proračun še naprej zagotavljal dosedanjo višino sredstev za plače zaposlenih na Slovenski matici, nas hkrati spodbuja in obvezuje, da »viribus unitis« uresničujemo svoj sprejeti založniški in simpozijski letni program.

Janez Stergar, predsednik Gospodarskega odseka in podpredsednik Slovenske matice

MATIČINA KNJIŽNA NOVOST

V februarju napovedujemo:

Zbirka Odstiranja
Danijel Grafenauer (ur.): Koroški plebiscit – 100 let kasneje
Znanstvena monografija s prispevki slovenskih in avstrijskih aVtorjev ter enega madžarskega osvetljuje dogodke izpred 100 let v času koroškega plebiscita, a posega tudi v kasnejši čas. Dotika se mitologizacije dogodkov, kulture spominjanja in znanstvenih diskusij o plebiscitu vse do refleksije na dogodke ob obeleževanju 100. obletnice plebiscita leta 2020 na Koroškem. V ospredju je bilo zanimanje za prebivalce in deželo Koroško. Poudarek je bil na identiteti in raznolikosti avstrijske Koroške, v neprimerno večji meri kot kadarkoli prej so bili v načrtovanje in izvedbo prireditev vključeni tudi koroški Slovenci. Monografija tako usmerja pogled v preteklost in v družbena izhodišča za prihodnost. Z interdisciplinarnimi pogledi odstira kopreno iz nekaterih manj znanih dogodkov in procesov, ki se nanašajo na vzroke in posledice koroškega plebiscita, skozi orise mitologizacije čezmejne zgodovine pa pojasnjuje, koliko so ti prispevali k odnosom med obema narodoma. Monografija je prvi zaokrožen pogled na pomembno zgodovinsko obdobje v slovenskem prostoru po letu 1970.
Sozaložnik: Inštitut za narodnostna vprašanja
Izid knjige je podprla Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.

MATIČINI DOGODKI

Dan Slovenske matice
Petek, 4. 2.
Na spletni strani Slovenske matice bo objavljen Natečaj za mlade.

Matičina knjižna potovanja
Četrtek, 10. 2., ob 11. uri
Dvorana Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana
Predstavitev knjige Slovenska Istra II
Z urednikoma Mitjo Guštinom in Salvatorjem Žitkom se bo pogovarjal Aurelio Juri.

Matičini posveti ZARADI EPIDEMIJE PRESTAVLJENO NA 7. IN 8. APRIL 2022.
Četrtek in petek, 17. in 18. 2., ob 10. uri
Cankarjev dom, Klub CD, Prešernova cesta 10, Ljubljana
Vzdržati različnost – filozofski simpozij o “mnogih svetovih” v teoriji in praksi

Vodja Filozofskega odseka Slovenske matice dr. Marko Uršič je k sodelovanju na simpoziju pritegnil številne slovenske filozofe.
Simpozij poteka v sodelovanju s Cankarjevim domom.

Prireditve potekajo ob upoštevanju aktualnih odlokov glede virusa SARS-CoV-2. Glede na nepredvidljivost zdravstvenih razmer vas vabimo, da pred vsakim dogodkom obiščete spletno stran Slovenske matice www.slovenska-matica.si, kjer objavljamo spremembe v programu in morebitne odpovedi. Če do spleta ne dostopate redno, nas pokličite po telefonu na številko (01) 422 43 40. Število mest na prireditvah je omejeno.

Košarica je prazna