Matičin novičnik

Beseda predsednika
V zadnjih letih je Slovenska matica vnovič pripravila več posvetov, na katerih so bili pod drobnogled postavljeni pomembni dogodki ali osebnosti iz naše preteklosti. Načrtovano je bilo, da bodo rezultati simpozijev širši javnosti dostopni v zbornikih znanstvenih razprav, v katerem bodo referenti objavili razširjene prispevke. Leto dni po simpoziju ob stoletnici slovesa od Avstro-Ogrske smo skupaj z dvema zgodovinarskima inštitutoma izdali knjigo Slovenski prelom 1918. V letu izdaje tega zbornika, leta 2019, smo skupaj z Univerzo v Ljubljani pripravili znanstveni simpozij ob stoletnici prve slovenske univerze in skupaj z društvom zgodovinarjev posvet ob 150-letnici največjega tabora v Vižmarjih. Rezultati teh dveh posvetov so bili lani objavljeni v monografskih publikacijah. Vzrok za optimizem, da se lahko tovrstnih podvigov lotimo še večkrat, so ponudila spoznanja, da so raziskovalne ustanove ali društva z veseljem pritegnili pobudi za skupno organizacijo dogodka in da so bile knjige dobro ocenjene pri možnih sofinancerjih.

Sledilo je samoumevno vprašanje, zakaj ne bi na enak način oblikovanih zbornikov s poenotenim znanstvenim aparatom zaobjeli v okvir knjižne zbirke, v kateri bodo prostor našle publikacije, kakršne je Slovenska matica izdajala že pred več kot stoletjem. Prvi tematsko zaokroženi zbornik je namreč izdala že leta 1908, ko je ob petstoletnici rojstva izšel Trubarjev zbornik. Kasneje so izšli še drugi, izdani samostojno ali uvrščeni v različne zbirke. V letu 2021, ko načrtujemo izdajo več tovrstnih publikacij, pa smo se odločili, da bodo ti poslej del svoje knjižne zbirke. V njej bomo odstirali poglede na pomembne slovenske ustvarjalce ali prelomne dogodke, še posebej ob okroglih obletnicah, in njihov odsev v kasnejših slovenskih duhovnih tokovih. Odgrinjali bomo tančice skrivnosti z doslej manj znanega, odkrivali nova spoznanja o sicer že prepoznanih dosežkih ali ljudeh. Naša želja je, da Odstiranja dodajo čim več novih spoznanj v slovensko duhovno zakladnico.

Izr. prof. dr. Aleš Gabrič,
predsednik Slovenske matice

Matičine knjižne novosti

V juniju napovedujemo:

Iz zbirke Spomini in srečanja
Milček Komelj: Enigma Lojze Gostiša

Umetnostni zgodovinar Lojze Gostiša (1923–2019) se je začel povezovati z umetniki v službi povojnih oblastnikov, a mu je srečevanje z ustvarjalci preraslo v pristno zanimanje za umetnost, v kateri je odkril svoj življenjski smisel. Pisca knjige je z njim na nenavaden način povezalo sodelovanje s Francetom Miheličem in Gostiševim vzornikom Marijanom Tršarjem ter nato še mentorski vpogled v njegovo zaključevanje študija. Ob delovnih srečevanjih v gostiščih avtorja najbolj preseneča Gostišev značaj, ki mu je usmerjal odločitve in življenjsko usodo, in strastna ljubezen do umetnosti, ki lahko ljudi poveže tudi ne glede na njihovo doživljanje zgodovinskega časa.
Knjiga je izšla ob podpori Javne agencije za knjigo RS in Slovenske akademije znanosti in umetnosti.

Iz zbirke Filozofska knjižnica
Marsilio Ficino: O ljubezni
Prevod: Mojca Mihelič
Spremna beseda: Igor Škamperle

Platonski filozof Marsilio Ficino (1433–1499), renesančni modrec in domači učitelj družine Medičejcev, je napisal latinsko razpravo z naslovom Komentar k Platonovemu Simpoziju o ljubezni že leta 1469, torej v svojem 36. letu, še preden se je posvetil v duhovnika. Leta 1474 je razpravo prevedel tudi v »ljudski jezik«, torej v italijanščino, in jo naslovil Sopra lo amore (O ljubezni). Deset let pozneje, v času največjega razcveta florentinske renesanse, je Ficino v sklopu svojega latinskega prevoda Platonovih zbranih del objavil na novo pregledan latinski izvirnik te razprave pod naslovom De amore. Ficino je v razpravi De amore, ki poleg Platonske teologije in knjige O življenju spada med njegova najpomembnejša avtorska dela, opredelil bistvo poduhovljene, »platonične ljubezni«.
Knjiga je izšla ob podpori Javne agencije za knjigo RS.

Iz zbirke Odstiranja
Barbara Predan in Špela Šubic (ur.): Niko Kralj, Pionir industrijskega oblikovanja

Monografija odstira poglavja iz življenja in dela Nika Kralja, prvega mednarodno priznanega profesionalnega industrijskega oblikovalca v nekdanji Jugoslaviji. Uvodna poglavja Kraljevo delo časovno in prostorsko umeščajo v širši družbeni prostor, naslednja pa se posvečajo posameznim detajlom Kraljevega dela. Obravnavani so manj znani fotokolaži Kraljevih prvih avtorskih izdelkov v tovarni Stol, Kraljev sistem lesene igrače in seminarske naloge študentov na temo kozolca, ki so nastale pod njegovim mentorstvom. Vire za analizo, gradiva zbirk različnih muzejev, dopolnjuje družinski arhiv, iz katerega so povzeti odlomki Kraljevih pisem.
Knjiga je izšla v soizdajateljstvu z Muzejem za arhitekturo in oblikovanje in ob podpori Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS.

Matičini videodogodki

Na Matičinem YouTube kanalu https://www.youtube.com/channel/UCAO9E9KXzmnUFJcOBcC-ZDw/videos?view_as=subscriber objavljamo posnetke pogovorov z našimi avtorji, prevajalci in uredniki. Tokrat vas vabimo k poslušanju pogovorov z Miklavžem Komeljem o njegovem romanesknem prvencu Skrij me, sneg in prevajalcem Primožem Sturmanom o romanu Akacijev gozd Fulvia Tomizze ter predavanja Barbare Bajd o modni oblikovalki Boži Košak. Na ogled je tudi posnetek dvodnevnega mednarodnega posveta Kongres po kongresu, ki je potekal v organizaciji Slovenske akademije znanosti in umetnosti in Slovenske matice.

Matičini dogodki

Po dolgi in težki zimi Slovenska matica odpira svoja vrata. Junija vas vabimo v prostore naše hiše na Kongresnem trgu 8, kjer bomo s pogovori proslavili cikel Matica pod zvezdami in otvorili program Naravoslovno-tehniškega odseka, podali pa se bomo tudi na pot pod okriljem Matičinih knjižnih potovanj.

Matica pod zvezdami
Četrtek, 3. 6., ob 18. uri
Atrij Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana
Podelitev nagrad natečaja za mlade in pogovor s Tomažem Grušovnikom o knjigi Hotena nevednost

Četrtek, 10. 6., ob 18. uri
Atrij Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana
Predstavitev knjige Marsilia Ficina O ljubezni

Četrtek, 17. 6., ob 19. uri
Atrij Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana
Predstavitev knjige Benetke, pomorska republika

Torek, 22. 6., ob 18. uri
Atrij Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana
Predstavitev pesniške zbirke Neže Zajc Brez slovesa

Četrtek, 1. 7., ob 18. uri
Atrij Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana
Predstavitev pesniške zbirke Enajst let in pol tišine Davida Bandlja

Matičina knjižna potovanja
Četrtek, 10. 6., ob 19. uri
Sirena, Tržaški Pomorski Klub – Club Nautico Triestino, ulica Miramare 32, Trst
Predstavitev knjige Milana Bufona Ethnos in topos

Ponedeljek, 21. 6., ob 19. uri
Dvorana Društva slovenskih pisateljev in Slovenskega centra PEN, Tomšičeva 12, Ljubljana
Večer v spomin na Borisa Pasternaka

Sreda, 23. 6., ob 18. uri
Galerija Magazin, ulica sv. Barbare 4-5, Idrija
Predstavitev knjige Helfrieda Valentinitscha Deželnoknežji rudnik živega srebra Idrija v obdobju med letoma 1575 in 1659

Matičina naravoslovna predavanja
Torek, 29. 6., ob 18. uri
Dvorana Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana
Marjana Hönigsfeld: Vidra v Sloveniji

Pomembno obvestilo

Dogodki bodo potekali ob upoštevanju priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje glede virusa SARS-CoV-2, ki bodo v veljavi v času izvedbe in bodo objavljena na spletni strani inštituta www.nijz.si. Glede na nepredvidljivost zdravstvenih razmer vas vabimo, da pred vsakim dogodkom obiščete tudi spletno stran Slovenske matice www.slovenska-matica.si, kjer bodo objavljene vse spremembe v programu in morebitne odpovedi. Če do spleta ne dostopate redno, nas pokličite po telefonu na številko (01) 422 43 45.

Košarica je prazna