“Ne damo se!”: Ivan Gams in slovenska geografija

Matija Zorn in Darko Ogrin (ur.) , 2024, 259 strani, trda vezava
Ne damo se-Gams

32,00

Product Description

Zbirka Odstiranja
Monografija prinaša celovit in podroben prikaz strokovnih in znanstvenih dosežkov akademika in rednega profesorja dr. Ivana Gamsa. Opisana je njegova kariera od raziskovalca do univerzitetnega učitelja, kot predavatelja več predmetov s fizično geografskega področja, prav tako tudi akademikove neuhojene in samosvoje raziskovalne poti, ki jih je ubiral, kot so jih videli sodelavci na Oddelku za geografijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Predstavljen je kot odločna osebnost, ki zna na nepredvidljive in iskrive načine prepletati včasih na videz nezdružljivo: radovednost, ustvarjalni nered, neobremenjenost s pravili na poti do zastavljenega cilja, močno intuicijo, šaljivost, znanstveno odličnost in človeškost (iz recenzije izr. prof. dr. Igorja Jurinčiča).
Ivan Gams je bil pripadnik tretje generacije slovenskih geografov, ki jih je zaznamovalo postopno usmerjanje v čedalje ožja znanstvena področja. Pri tem ni bil izjema, saj se je znanstveno in pedagoško še posebej poglobljeno lotil krasoslovja. Ob tem je vseskozi ohranjal izjemno širino, saj so mu bila blizu prav vsa področja geografije. Kot družbeno angažiran človek se je loteval tudi aktualnih vprašanj časa, v katerem je živel. Njegov širok geografski horizont se odraža tudi v monografiji, kjer so osvetljena praktično vsa področja Gamsovega delovanja. Časovna distanca omogoča tudi vrednotenje njegovih prispevkov k zakladnici slovenske in mednarodne geografije ter krasoslovja in soočenje dosežkov z aktualnim stanjem stroke (iz recenzije izr. prof. dr. Irene Mrak).

Soizdajatelja knjige sta Geografski inštitut Antona Melika ZRC SAZU in Založba Univerze v Ljubljani.
Knjiga je nastala v okviru raziskovalnih programov Geografija Slovenije (P6-0101) in Trajnostni regionalni razvoj Slovenije (P6-0229), ki ju financira Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.
Knjigo je finančno podprla Slovenska akademija znanosti in umetnosti.

Košarica je prazna