15.04.2025; 18:00 - 19:00; Dvorana Slovenske matice, 1. nadstropje, Kongresni trg 8, 1000 Ljubljana
Prijazno vabljeni na predavanje prof. dr. Blaža Stresa z naslovom Vloga mikrobioma pri odkrivanju neprenosljivih bolezni, ki bo v torek, 15. aprila 2025, ob 18. uri v dvorani Slovenske matice (Kongresni trg 8/I, Ljubljana).
V predavanju bomo slišali, kako kompleksna sistema sta planet Zemlja in zrno prsti, v katerih medsebojno delujoče enote, kemijski sistemi, sposobni samoreplikacije in darvinistične evolucije, ustvarjajo nove lastnosti, ki jih nobena podenota pred tem ni imela. Mikrobiologija zdaj analizira obsežne podatkovne nize z uporabo visokozmogljivega računalništva (HPC), kar spominja na astronomijo. Mikrobiom tako vsebuje večplastne, pogosto slabo razumljene informacije, ki so neločljivo povezane s kemičnimi in fizikalnimi (termodinamskimi) spremembami okolja in ki vplivajo na zdravje in bolezni. Globoko sekvenciranje, sklopljeno s strojnim učenjem, pomaga pri analizi različnih podatkov, povezanih z mikrobiomi – taksonomije, raznolikosti, funkcionalnih genov, encimskih reakcij ter metabolnih poti in drugih –, kar omogoča neinvazivno odkrivanje konstelacij biomarkerjev, značilnih za različna bolezenska stanja in s tem mehanistična spoznanja, ki spreminjajo naše razumevanje zdravja in okolja.
Predavanje sodi v cikel, ki ga organizira Naravoslovno-tehniški odsek Slovenske matice.
Izvedbo predavanja in posnetek je finančno podprla Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS.

Prof. dr. Blaž Stres deluje na področju bioinformatike, specializiran za mikrobno genomiko, metagenomiko in sistemsko biologijo. Njegovo delo se osredotoča na računalniške metode z uporabo superračunalnikov za analizo kompleksnih mikrobiomov, z uporabo v biotehnologiji, medicini in okoljskih znanostih. Prispeval je k razvoju bioinformatičnih orodij in delovnih postopkov, ki izboljšujejo razumevanje funkcij mikrobioma in interakcij z okoljem. Sodeluje pri spodbujanju načel FAIR in pri pobudah za odprto znanost, spodbuja dostopnost podatkov in ponovljivost v raziskavah na področju znanosti o življenju. Je vodja skupine Bioinformatika kemijskih reakcij v metabolnih odzivih mikrobioma v sklopu Odseka za katalizo in reakcijsko inženirstvo na Kemijskem inštitutu (KI). Skupina pokriva tri področja: (i) Informacijski sloji mikrobioma (taksonomija, diverziteta, funkcionalni geni, encimske reakcije, metabolne poti, metabolomi); (ii) Razgradnja in sinteza bio/polimerov; ter (iii) Molekularna evolucija mikrobioma v odzivih na termodinamske izzive. Je avtor več kot 100 člankov, citiran je bil več kot 20.000-krat, ima h-indeks 30. Sodeluje tudi pri številnih industrijskih in raziskovalnih projektih, ki so vpeti v domače in tuje raziskovalne inštitucije, ter deluje kot urednik pri mednarodnih revijah.
Pridržujemo si pravico do spremembe programa. Informacije o dogodku lahko preverite na spletni strani Slovenske matice ali nas pokličete na 01 422 43 45.