Vabilo na predavanje Naravoslovno-tehniškega odseka

28.05.2024; 16:00 - 17:00; Dvorana Slovenske matice, 1. nadstropje, Kongresni trg 8, 1000 Ljubljana


Prijazno vabljeni na predavanje izr. prof. dr. Blaža Likozarja z naslovom Vloga kemijskega inženirstva pri postopkih kroženja ogljika in dušika, ki bo v torek, 28. maja 2024, ob 16. uri v dvorani Slovenske matice na Kongresnem trgu 8/I v Ljubljani.
V predavanju bomo slišali, s katerimi izzivi se sooča človeštvo na področju predelave (kemijskih) surovin, in sicer predvsem glede trajnosti, obnovljivosti in vpliva na naše človeško okolje. Medtem ko trenutno temeljimo predvsem na izrabi različnih fosilnih surovin, je jasno, da njihova nadaljnja raba ne more biti neomejena zaradi izpustov CO2, izgube biotske raznovrstnosti pa tudi same dostopnosti virov. Spoznali bomo, kakšne bodoče smernice nas čakajo pri slednjem.

Predavanje sodi v cikel, ki ga organizira Naravoslovno-tehniški odsek Slovenske matice.
Izvedbo predavanja in posnetek je finančno podprla Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS.

Izr. prof. dr. Blaž Likozar je vodja Odseka za katalizo in reakcijsko inženirstvo na Kemijskem inštitutu (KI), vodi program Kemijsko reakcijsko inženirstvo in številne raziskovalne projekte (15 H2020 / 50 samo v Obzorju Evropa). Njegovo strokovno znanje je (med drugim) na področju snovi za katalizo, popisa, napovedovanja in izboljševanja toka tekočin, prenosnih pojavov in kemijske kinetike. V letih 2014–2015 je delal na Univerzi v Delawareu kot raziskovalec Fulbright Programa. Je avtor več kot 340 člankov, citiran je bil več kot 9000-krat, ima h-indeks 49 (Scopus). Sodeluje tudi pri številnih industrijskih projektih, med drugim s TotalEnergies, Evonik Industries, UPM, Novartis, Carbon Recycling International … Je prejemnik Preglove nagrade in Zoisovega priznanja.

Pridržujemo si pravico do spremembe programa. Informacije o dogodku lahko preverite na spletni strani Slovenske matice ali nas pokličete na 01 422 43 45.

Košarica je prazna