Predavanje Slovenske matice

24.09.2024; 18:00 - 19:00; Galerija Glaserjevega salona v župnišču sv. Petra, Malečnik 34, 2229 Malečnik


Prijazno vabljeni na strokovno predavanje dr. Helene Jaklitsch o slovenskem begunskem šolstvu, ki bo v torek, 24. septembra, ob 18. uri v Glaserjevem salonu z galerijo (Župnija sv. Peter pri Mariboru, Malečnik 32, Malečnik).
Ob koncu druge svetovne vojne je zaradi komunističnega nasilja več kot dvajset tisoč Slovencev zapustilo svoje domove ter odšlo v Italijo ali čez Ljubelj na Koroško. Odhajala je slovenska intelektualna, politična, kulturna in prosvetna elita, z njo pa tudi slovenska domobranska vojska. V naslednjih letih so slovenski begunci v begunskih taboriščih v Avstriji in Italiji spisali izjemno zgodbo. Čeprav so bile razmere v taboriščih izredno slabe in čeprav so bili deležni nenehnih pritiskov, je ustvarjalnost teh ljudi prerasla v komaj umljiv fenomen svetovnih razsežnosti. Že nekaj dni po odhodu iz domovine so v taborišču sredi polja ustanovili šolo. Nastali so prvi časopisi, sprva natipkani v nekaj izvodih na pisalnih strojih, prinesenih od doma. V begunskih taboriščih so delovali pevski zbori, gledališke družine, telovadna in športna društva, izjemno so se izkazali slovenski obrtniki. Že tam, v taborišču, so sanjali o svobodni in demokratični Sloveniji. O vsem tem bo na predavanju, ki ga organizira Slovenska matica, spregovorila dr. Helena Jaklitsch, ki bo obenem predstavila tudi dragocene knjižne izdaje iz tistega časa.

Dr. Helena Jaklitsch je diplomirala iz zgodovine in sociologije na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Svoj dolgoletni študij slovenskega povojnega begunstva je kronala z doktoratom na zgodovinski katedri iste fakultete. Čeprav se je posvečala zlasti fenomenu šolstva med slovenskimi begunci, je doslej najbolj podrobno raziskala tudi druge plasti njihovega življenja. V obdobju 2020 in 2022 je bila tudi ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu, leta 2022 pa je prejela tudi najvišje italijansko priznanje za zasluge pri poglabljanju dvostranskih odnosov med Italijo in Slovenijo. Je avtorica več strokovnih člankov in knjig.

Dogodek soorganizirata Glaserjev salon in Slovenska matica.
Predavanje v okviru projekta promocije znanosti sofinancira Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS.

Košarica je prazna