Matičina knjižna potovanja

09.10.2024; 18:00 - 19:00; Coroninijev dvorec, Trg Ivana Roba 3a, 5290 Šempeter pri Novi Gorici


Prijazno vabljeni na Literarno druženje z Miljano Cunta, ki bo v sredo, 9. oktobra, ob 18. uri v Coroninijevem dvorcu (Trg Ivana Roba 3a, Šempeter pri Gorici).
V okviru prireditev Ubesedovanja 2024: Literarna druženja se bo s pesnico, prevajalko, urednico in projektno vodjo mag. Miljano Cunta, ki je doslej izdala štiri pesniške zbirke in za zadnjo Nekajkrat smo zašli, zdaj se vračamo (Slovenska matica 2023), prejela nagrado Prešernovega sklada za leto 2024, pogovarjala dr. Megi Rožič. Pozdravna nagovora bosta imeli Majda Arčon, predsednica KUD Šempeter, in doc. dr. Ignacija Fridl Jarc, tajnica-urednica Slovenske matice. Z glasbo bosta dogodek obogatila Gaja Koglot in Marcel Berce, učenca kitare pod mentorstvom prof. Matjaža Remca iz Glasbene šole Nova Gorica.

Dogodek soorganizirata Javni sklad republike Slovenije za kulturne dejavnosti – Območna izpostava Nova Gorica in Slovenska matica.
Dogodek je del projekta literarnih prireditev, ki jih sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.

Zbirka Mozaiki
Miljana Cunta: Nekajkrat smo zašli, zdaj se vračamo
Spremno besedo napisala: Veronika Šoster
Miljana Cunta nas je začarala že s svojim prefinjenim prvencem Za pol neba, nadaljevala z bolj konceptualno zbirko pesmi v prozi Pesmi dneva in se v tretji knjigi Svetloba od zunaj vrnila k poetiki prvenca, ki se je subtilno približala duhovnemu, povzdignjenemu, skoraj eteričnemu. S svojo četrto pesniško zbirko Nekajkrat smo zašli, zdaj se vračamo se pesnica sicer še vedno sprehaja po isti pokrajini, a njen pogled je usmerjen ne več toliko navzgor kot med prste, kjer skozi svetlobo polzi neviden zlati prah. Glavna elementa zbirke sta prostor in čas, ki se upogibata, stikata, premikata, porajata brez kraja. A četudi bi želeli v pest ujeti svoj čas, da bi lahko vstopili in se vrnili, je to nemogoča naloga, ki se udejanja le skozi poezijo samo, skozi tisto materijo, ki zna ustaviti čas na papirju, kjer se platnice odpirajo neslišno kot dobro naoljena vrata. Odsotnost strahu v mnogih pesmih zato ni nič presenetljivega – pesnica se premika po času in prostoru gibko in lahkotno, zaznava podobe in jih zapisuje v večnost, v medprostore, kjer predmeti lebdijo v breztežnosti. Ne pretiravam, če poezijo v zbirki označim za nadčasovno ali celo nečasovno – ko se predamo verzom, tudi sami obstanemo med zrcaloma, začutimo ščemenje delčkov prahu na zlati svetlobi in si pustimo vrnitev, naj je kakršnakoli že.
Knjiga je izšla s podporo Javne agencije za knjigo Republike Slovenije.

NAKUP

Košarica je prazna