Predavanje Tomaža Zwittra Galaktična arheologija

12.10.2021; 18:00 - 19:00; Dvorana Slovenske matice, 1. nadstropje, Kongresni trg 8, 1000 Ljubljana


Vljudno vabljeni na predavanje Tomaža Zwittra: Galaktična arheologija, ki bo v torek, 12. oktobra 2021, ob 18. uri v dvorani Slovenske matice na Kongresnem trgu 8 v Ljubljani.

Naše Sonca in Zemlja sta nastala, ko je imelo vesolje približno dve tretjini današnje starosti. Zato ni presenetljivo, da tudi v naši okolici obstajajo zvezde, ki so nastale v mladem vesolju. Podobno kot so kritične najdbe osnova za delo arheologov, nam kemična sestava in gibanja teh zvezd lahko razkrijejo razmere ob nastanku naše Galaksije. V zadnjih petnajstih, še zlasti pa v zadnjih petih letih imamo prvič na voljo veliko število dovolj točnih meritev za kaj takega. Slika naše okolice je precej živahna, od kanibalističnih zajetij manjših galaksij do razpadanja zvezdnih kopic, in zato precej bolj zanimiva od urejenih ravnovesnih razmer, o katerih pišejo učbeniki. Spotoma se počasi učimo o lastnostih medzvezdnega prostora in temne snovi, pri čemer nas slednja skupaj s temno energijo opominja, da je naše znanje še zelo omejeno.

Tomaž Zwitter je profesor astrofizike na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani. Raziskovalno ga zanimajo medzvezdni prostor, enojne in dvojne zvezde ter sestava in razvoj naše Galaksije. Te teme študira s spektroskopskimi in fotometričnimi tehnikami. Vodi raziskovalni program Astrofizika in fizika ozračja in raziskovalni projekt Dinamični zvezdni in medzvezdni medij v spektroskopskih pregledih neba, poučuje pa predmete opazovalne in zvezdne astrofizike in uvodne astronomske predmete. Je avtor več kot 220 recenziranih znanstvenih člankov. Njegova dela imajo po bazi NASA ADS približno 22000 čistih citatov, h indeks je enak 61. Od leta 2004 do zaključka leta 2020 je bil znanstveni direktor kolaboracije RAVE (www.rave-survey.org). Od leta 2000 aktivno sodeluje v misiji Gaia Evropske vesoljske agencije. Sodeluje pri analizi podatkov njenega spektroskopa za meritve radialnih hitrosti. Je jedrni član zemeljskih spektroskopskih pregledov neba Galah (www.galah-survey.org) in Gaia-ESO (www.gaia-eso.org). Poleg znanstvene odličnosti je izredno aktiven v popularizaciji znanosti. Ima pogosta javna predavanja, prevaja Astronomsko sliko dneva in druge materiale, redno komentira vesoljske dogodke v medijih, med drugim pripravlja radijsko oddajo o astronomskih raziskavah v okviru Frekvence X na Valu 202. Poleg številnih nagrad in priznanj mu je leta 2018 Slovenska znanstvena fundacija podelila priznanje Prometej znanosti za odličnost v komuniciranju.
Naravoslovno-tehniški odsek SM

Dogodek bo potekal ob upoštevanju aktualnih odlokov glede virusa SARS-CoV-2. Glede na nepredvidljivost zdravstvenih razmer vas vabimo, da pred dogodkom obiščete spletno stran Slovenske matice www.slovenska-matica.si, kjer so objavljene spremembe v programu in morebitne odpovedi. Če do spleta ne dostopate redno, nas pokličite po telefonu na številko (01) 422 43 40. Število mest na prireditvi je omejeno.

Košarica je prazna